• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak często kupujemy w sieci? Wywiad z naszym czytelnikiem

Przeglądając Internet wpadliśmy na kilka artykułów, które w sposób statystyczny przybliżyły nam pewne, ciekawe zagadnienia dotyczące kupowania w sieci. Nie trudno sobie wyobrazić, iż z roku na rok coraz chętniej kupujemy w Internecie, bo możemy w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy, a dostawa towarów do domu zwykle nie zajmuje więcej, niż 24 godziny czasu. Postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z naszym stałym użytkownikiem, Tomkiem, który jest pracownikiem działu IT i idealnie pasuje do terminu "typowy kupujący online", gdyż robi to tak często, iż pokazują statystyki :-).

Nasze pytanie: Jak często kupujesz w sieci? Co ostatniego kupiłeś?

Tomek:

"Nie zapytałeś mnie o ilość wydanych pieniędzy, a to pewnie zainteresowałoby innych, więc z góry odpowiadam: w czerwcu wydałem na e-zakupy 181 złotych i mniej więcej tyle wydaję co miesiąc. Kupuję głównie aplikacje mobilne, ponieważ nie rozstaję się ze swoim komputerem ani na krok. Pracuję w takiej firmie, gdzie muszę być non stop dostępny, ale uprzedzam Twoje kolejne pytanie - nie, nie kupuję aplikacji mobilnych na potrzeby korporacji, tylko dla siebie, bo bardzo lubię gry, moduły do swojego smartfona oraz płatny dostęp do ciekawych treści."

Nasze pytanie: Jak często myślisz o zakupach w Internecie?

Tomek:

"Wyobraź sobie, że to zależy od funduszu. Jeśli wiem, że mogę sobie pozwolić na większe zakupy, to ustalam maksymalną kwotę, którą mogę wydać i nigdy jej nie przekraczam. Kupuję zwykle w znanych platformach, np. Sklep Google, bo wolę zapłacić za coś więcej ale mieć pewność, że otrzymam to, za co zapłaciłem. Choć nie zawsze płacę od razu ..."

Nasze pytanie: Możesz rozwinąć ostatnie zdanie?

Tomek:

"Tak, chodzi mi o płatności odroczone. Ja nigdy nie przelewam pieniędzy w sposób tradycyjny, tylko korzystam z tych sklepów, które współpracują z operatorami szybkich przelewów. Jeśli nie mam pieniędzy na koncie u swojego operatora (ja mam konto na Dotpay), to korzystam z usługi "płatności odroczone" i operator płaci za mnie. Ja zwykle robię tak na weekendach, a w poniedziałek, no maksymalnie we wtorek przelewam pieniądze na swoje konto i "zeruję" się z operatorem".

Nasze pytanie: Jak często zamawiasz w sieci jedzenie?

Tomek:

"Słuchaj, rzadko, ale robiłem to już kiedyś! Raz zamówiłem jedzenie z dostawą do domu i wiesz co? Gdy byłem później w tym lokalu i patrzyłem na ich menu to doszedłem do wniosku, że za dwudaniowy obiad zamówiony online zapłaciłem mniej, niż gdybym udał się osobiście do lokalu. Nie pamiętam dokładnie różnicy, ale myślę, że było to coś koło ośmiu złotych. To duża porcja frytek, a na jedzenie czekałem niewiele, ponad godzinę :)".

Nasze pytanie: Czyli wydajesz średnio 180 złotych na e-zakupy? Mediana wynosi 80.

Tomek:

"Gdyby tak policzyć, to mogę się w tej średniej zmieścić. W lipcu jeszcze nic nie kupiłem online, więc podsumowując czerwiec i miesiąc bieżący wychodzi mi suma 90,5 złotych."

Jak często kupujemy w sieci? Po rozmowie z Tomkiem możecie wywnioskować, że w bardzo podobnym stylu kupujemy my wszyscy. Czasem określamy sobie maksymalny wydatek, czasem kupimy jakieś jedzenie i interesujemy się sposobami płatności. Tomek to naszym zdaniem przykład "typowego" kupującego, ale chyba przyznacie, że ma facet głowę na karku, prawda?

 

 

 

Zobacz również