• Lata doświadczeń w biznesie
img

Jak używać BLIK-a?

W coraz bardziej cyfrowym świecie, chętniej niż z portfeli korzystamy z naszych telefonów w celu dokonania zapłaty. Właśnie dlatego opracowano system Blik, który pozwala na dokonywanie większości operacji finansowych przy użyciu telefonu. System umożliwia nie tylko płatności w stacjonarnych sklepach usługowo-handlowych, ale również wypłacanie gotówki z bankomatu, płacenie w urzędach i online oraz dokonywanie przelewów. Obecnie jedyne czego potrzebujesz, to telefon z aktywnym dostępem do Internetu.

BLIK to polski system płatności mobilnych, który zainicjowało kilka banków. System działa na podstawie istniejących wcześniej płatności mobilnych IKO. Transakcje przeprowadzane są przez Polski Standard Płatności Sp. Z o.o., której udziałowcami są takie banki, jak mBank, Bank Zachodni WBK, PKO Bank Polski, Bank Milenium, ING Bank Śląski oraz Alior Bank. Obsługę operacyjną systemu BLIK prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. To wszystko oznacza, że z systemu BLIK będą mogli korzystać wyłącznie klienci bankowości mobilnej jednego z banków, które uczestniczą w systemie.

Proces płatności
Sam proces płatności BLIK jest wyjątkowo szybki i niezwykle prosty w obsłudze. Żeby zapłacić BLIKIEM za zakupy będziemy musieli wygenerować specjalny kod w aplikacji mobilnej swojego banku. Na ekranie zobaczymy unikalną kombinację sześciu cyfr, którą należy przepisać do terminala płatniczego w sklepie bądź w odpowiednie pole w formularzu przelewu online. Pamiętaj jednak, że kod BLIK jest ważny tylko przez dwie minuty. Jeśli jednak nie zdążysz wprowadzić go w tym czasie, możesz bez problemu wygenerować następny. Po wpisaniu kombinacji musimy zatwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej i po wszystkim, zapłacone! Cała operacja trwa zaledwie kilka sekund!

Wypłata z bankomatu
Jeśli chodzi o proces wypłacania gotówki z bankomatów, to jest on równie prosty jak poprzedni. Na ekranie urządzenia musimy wybrać opcję „wypłata BLIK” lub „wypłata bez karty”. Następnie w odpowiednie miejsce, przepisujemy kod BLIK z aplikacji i wprowadzamy kwotę jaką chcemy wypłacić. Po wszystkim zatwierdzamy wypłatę w aplikacji i odbieramy gotówkę!

Opcja czekowa
BLIK ma o wiele więcej zastosowań niż płacenie w sklepach i wypłacanie w bankomatach. Jeśli chcesz przekazać osobie drugiej pieniądze, ale nie posiadasz numeru jej konta, wystarczy, że wygenerujesz czek w swojej aplikacji mobilnej oraz ustalisz dla niego hasło. Numer czeku i wspomniane hasło wysyłasz następnie osobie, której chcesz przekazać pieniądze. Następnie on wypłaca środki z bankomatu obsługującego BLIK lub po prostu płaci czekiem w sklepie.

Zobacz również