• Lata doświadczeń w biznesie
img

Bezpieczne korzystanie z BLIK-a

Najprościej rzecz ujmując BLIK to system płatności mobilnych, który powstał przy współpracy sześciu polskich banków, to jest PKO BP, mBanku, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Banku Millenium oraz Alior Banku. System ten pozwala na dokonywanie różnego rodzaju operacji finansowych tylko i wyłącznie przy użyciu smartfona. Jak zatem bezpiecznie korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania, żeby nie narazić się na atak złodzieja?

BLIKIEM możemy płacić za zakupy, za rachunki na poczcie, przelewać środki między rachunkami oraz wypłacać gotówkę z bankomatów Euronet, Planet Cash, PKO BP, Aliora, ING, Millennium, mBanku, Getinu i BZ WBK. Oznacza to, że możemy wypłacić gotówkę bez karty z ponad 12 tysięcy bankomatów. Za pomocą kodów BLIK zapłacimy też w sklepach internetowych oraz maszynach samoobsługowych. Z dnia na dzień sieć punktów i instytucji akceptujących BLIK powiększa się. Warto więc zaznaczyć, że system został wyposażony w szereg zabezpieczeń, zarówno na poziomie telefonu, jak i systemu bankowego. Wyjaśniamy, jak one działają.

Zastosowane mechanizmy identyfikujące
System BLIK działa na bazie kodów, które są wyświetlane przez standardową aplikację bankową. Wiąże się to z tym, że do płatności w sklepie lub wypłaty w bankomacie wymagany będzie jedynie smartfon. Koniec noszenia ze sobą portfela! W trakcie realizacji naszej aktywności finansowej aplikacja generuje dla nas unikalny 6-cyfrowy kod, którym zatwierdzamy nasze działania. Kod jest ważny tylko i wyłącznie przez 2 minuty. Jeśli w tym czasie nie zdążymy dokończyć transakcji lub innej aktywności, możemy bardzo szybko wygenerować kolejny kod. Nie obawiaj się, że w ten sposób zapłacisz podwójnie, ponieważ dopiero po wprowadzeniu kodu zatwierdzasz płatność.

Zgubienie telefonu
W sytuacji, gdy korzystasz z BLIKa i zgubisz telefon będziesz bezpieczny jeśli zastosujesz się do podstawowych zasad. Przede wszystkim nigdy nie rezygnuj z ustawienia PIN-u lub hasła do swojego telefonu, jakkolwiek uciążliwe to by się wydawało. Możesz również ustawić PIN do autoryzacji transakcji BLIK, który będzie zależeć od kwoty. Same zabezpieczenia bankowe oraz limity ilościowe i kwotowe transakcji BLIK są uzależnienie od kanału dostępu. Oznacza to, że inny będzie limit dla płatności w Internecie oraz inny dla wypłat z bankomatu. Istnieje też możliwość wprowadzenia całkowitej lub czasowej blokady aplikacji. Pamiętaj również, aby nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi a oddając telefon do serwisu wyczyść wszystkie wrażliwe dane, jak hasła i historie płatności oraz wyloguj się ze wszystkich aplikacji. Wówczas, jeśli zgubisz telefon wystarczy powiadomić operatora, który zablokuje urządzenie a Ty nie musisz się martwić, że złodziej zdążył rozgryźć sieć Twoich haseł.

Zobacz również