• Lata doświadczeń w biznesie
img

Bezpieczne płatności kartą w sieci

Brak pieniędzy w portfelu nie powstrzymuje nas już przed dokonaniem zakupów w sklepach stacjonarnych. Zawsze mamy przecież przy sobie kartę, która jest rozwiązaniem problemu. Plastikowy pieniądz staje się coraz bardziej popularny także w trakcie zakupów internetowych. Niestety, płatność kartą w sieci związana jest z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa transakcji. W większości przypadków są to obawy nieuzasadnione.

Strach ma wielkie oczy
Płacąc kartą w sklepie stacjonarnym zostawiamy w nim nie tylko swoje pieniądze. Udostępniamy także swoje dane. Znajdziemy je np. na potwierdzeniu transakcji, które otrzymujemy od kasjera. Kopia takiego potwierdzenia zostaje w dokumentacji sklepu. Sprzedawca ma, zatem nasze dane podane niejako na talerzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystał je w nieuczciwy sposób, a jednak bez cienia strachu używamy kart w tradycyjnych sklepach.

Tymczasem, płatność kartą w Internecie jest zazwyczaj o wiele bezpieczniejsza. Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby chronić swoje dane i środki finansowe znajdujące się na koncie. Newralgicznym momentem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo transakcji internetowych jest transfer danych z naszego komputera czy urządzenia mobilnego do sklepu. Konsumenci boją się, że może wówczas łatwo dojść do przechwycenia danych. Transakcje kartowe w sieci są jednak w chwili obecnej tak mocno zabezpieczone, że ryzyko kradzieży danych jest minimalne. Każde połączenie jest szyfrowane, więc jeżeli dokonując płatności korzystamy z odpowiednio zabezpieczonego sprzętu nie ma powodów do strachu.

Sprawdzony sprzedawca = bezpieczniejsze płatności kartą
Kupując w sieci warto korzystać z usług dobrze znanych, renomowanych sklepów. Mamy niemal 100 % pewność, że inwestują one duże kwoty w zabezpieczenia transakcji i danych klientów. Co więcej, możemy liczyć na profesjonalną obsługę. Istnieją specjalne systemy gwarantujące stosowanie przez sklep dobrych praktyk obsługi klienta i spełnianie wysokich standardów bezpieczeństwa. Zwróćmy na to uwagę, szczególnie robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Na stronie sklepu powinny się znaleźć informacje u uzyskanych certyfikatach. Stosowne oznaczenia są z reguły umieszczane w widocznym miejscu witryny. Na poziom bezpieczeństwa wpływa również współpraca sklepu z wiarygodnym dostawcą płatności. 

Podsumowując, płacenie kartą w sieci jest mniej ryzykowane od zakupów dokonywanych w ten sposób w sklepie stacjonarnym, pod warunkiem ostrożnego podejścia klientów. Takie transakcje są również bardziej komfortowe i szybsze. 

Zobacz również