• Lata doświadczeń w biznesie
img

Płatności odroczone

W sieci można znaleźć masę artykułów na temat różnorakich metod płatności, obiecujących pośrednikach, wygodnych portfelach internetowych czy usługach wyrabiania kart przedpłaconych (prepaid). Wszystko po to, by było szybko i sprawnie. A co w sytuacji, gdy wcale nie śpieszy nam się od razu za wszystko płacić, albo chwilowo nie mamy środków?

Pożyczka to zwykle marny pomysł. Moja ukochana matematyczka z liceum zwykła mawiać, żebyśmy nigdy się nie zadłużali chwilówkami. Używała do tego zabawnego porównania:

„Jeśli stać cię na jeden cukierek, to potrzebujesz jednego cukierka, a nie dwóch.”

Bez względu na to, czy uważamy to podejście za słuszne, są na szczęście inne sposoby na to, by taki problem obejść. Jednym z nich jest metoda płatności jaką oferuje popularny Dotpay – płatności odroczone.

Spółka Dotpay to część portfela MSI EuroVentures, agenta rozliczeniowego specjalizującego się w płatnościach internetowych, a zasadniczo szeroko pojętego e-Commerce. W Polsce znana jest, jako pośrednik wielu płatności, w tym swego czasu popularnego opłacania drobnych usług przez wiadomości SMS. Obecnie jest to prężnie rozwijająca się firma, która pozwala dużym i małym firmom na zaopatrywanie swoich klientów w coraz wygodniejsze metody płacenia za usługi, bądź zakupy. Czymś takim są właśnie płatności odroczone, które w swoich założeniach mają być przede wszystkim poprawą wygody i przyjemności płacenia, każdego kto zapragnie z nich skorzystać.

Płatność odroczona polega na kupieniu towaru, ale zapłaceniu za niego bez żadnych konsekwencji w ciągu trzydziestu dni od dokonania zakupu. W momencie, gdy płatność taka nie będzie możliwa po upływie czasu, zostaje ona rozłożona dla wygody klienta na raty. Ich spłata może trwać trzy, sześć lub dwanaście miesięcy. Kolejnym udogodnieniem i pośrednio poprawą sprawności płacenia w Internecie jest brak oczekiwania na zwrot środków, jeśli klient zdecyduje się towar oddać. Nie wiąże się to również z żadnymi dodatkowymi opłatami. Dzięki temu nie istnieje żadne ryzyko, iż klient nie będzie mógł zapłacić za alternatywne rozwiązanie swoich potrzeb, bo czeka cały czas na zwrot środków.

Transakcja tego typu działa w bardzo prosty sposób. W opcjach płatności, którym pośredniczy Dotpay, istnieje możliwość zaznaczanie opcji zapłacenia później. Będzie to opcja wyróżniona nazwą firmy i jej charakterystycznym logiem, tak by użytkownik był pewien, że jego transakcja i dane są bezpieczne. Następnie, na potrzeby weryfikacji klienta, zbierane są następujące dane:
• Imię i nazwisko klienta
• PESEL
• Numer i seria dowodu osobistego
• Numer telefonu (weryfikacja SMS)
• Adres e-mail (w celu wygodnego kontaktu z klientem)
• Adres zamieszkania

By dodatkowo potwierdzić tożsamość wykonywany jest szybki przelew na kwotę złotówki. Taki przelew jest później naturalnie zwracany kupującemu. Na podstawie podanych przez klienta danych weryfikuje się jego zdolność kredytową (na wypadek konieczności lub chęci skorzystania z systemu rat) i po pozytywnym przebiegu tych kroków, zakup może zostać sfinalizowany.

Zakupy, w których korzystamy z takich płatności mają póki co niestety ograniczenia dotyczące kwoty. Ze względu na prostotę i wygodę systemu, a jednocześnie na potrzeby korzyści sprzedającego, wartość zakupów musi mieścić się w widełkach. Minimalna kwota, na jaką musimy wykonać zakupy to sto złotych. Maksymalna wartość zakupów nie może przekraczać dwóch tysięcy złotych. Nie są to w tym momencie duże zakupy, jednakże wbrew pozorom, pokrywają bardzo dużą ilość sytuacji od drobnych prezentów po większe przygotowania (np. świąteczne).

Kupujący, który zdecyduje się na takie zakupy nie zostaje oczywiście na lodzie. Dzięki podanym danym, klient taki jest informowany na bieżąco o zbliżającym się terminie płatności, tak by go czasem niechcąco nie przeoczył. Spłaty dokonuje się wygodnie z panelu klienta, gdzie zebrane są również potrzebne mu dokumenty i monitorowany jest status spłaty. Jest to wygodne zwłaszcza w przypadku rat. Zwrot jest ustalany już ze sklepem, ale wszystko jest również kontrolowane przez system. 

Za pokrywanie zobowiązań zakupowych na czas płatności odroczonej odpowiada partner finansowy Dotpay – SuperGrosz. Jest to firma operująca całkowicie polskim kapitałem, a ich współpraca pozwoliła wprowadzić w życie taki system, poprawiając wygodę wielu klientów, wykonujących zakupy w Internecie. 

 

Zobacz również