• Lata doświadczeń w biznesie
img

EMV, czyli nowe technologie kart płatniczych

Wraz ze wzrostem liczby oszustw związanych z kartami płatniczymi coraz więcej osób zaczyna korzystać z kartami z mikrochipami, aby lepiej zabezpieczyć swoje dane osobowe. Karty z obsługą EMV są przyszłością zabezpieczeń kart płatniczych, a wykorzystanie chipów w kartach rośnie w ogromnym tempie na całym świecie.

Lepsza i bezpieczniejsza technologia
EMV to najnowsza technologia zapewniająca bezpieczne transakcje przy użyciu kart kredytowych lub debetowych i szybko staje się globalnym standardem dla wszystkich płatności kartowych. Nazwa EMV pochodzi od oryginalnych twórców - Europay, MasterCard i Visa. Chipy zastępują stare paski magnetyczne, które nierzadko bywają kopiowane lub duplikowane i dodaje kolejny bardzo bezpieczny poziom ochrony przed oszustwami. W połączeniu z wymaganym PIN-em, który jest niezbędny do autoryzowania transakcji, chipy tworzą barierę trudną do pokonania przez oszustów. Karty American Express, Discover, JCB, MasterCard, UnionPay i Visa korzystają z mikroprocesorów EMV Standard przy każdej sprzedaży bezgotówkowej. 

Wzrost globalnego użycia
EMVCo to prywatna firma - kontrolowana przez Visa, MasterCard, JCB, American Express, UnionPay i Discover - która zarządza standardem EMV. Raport opracowany przez EMVCo stwierdzał, że od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. 42,4% wszystkich transakcji kartami kredytowymi na świecie było zgodnych z EMV. Jest to wzrost o 9,4% w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy. Wzrost globalnego użycia pokazuje, że coraz więcej osób korzysta z tej technologii, nawet w miejscach, w których została ona wprowadzona stosunkowo niedawno. Płatności kartami EMV są dokonywane przez włożenie karty do czytnika kart w punkcie sprzedaży lub kartami zbliżeniowymi, przez przesunięcie karty w pobliżu terminala, który odczytuje informacje o karcie, używając technologii identyfikacji radiowej (RFID).

Skąd rosnąca popularność technologi EMV
Najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo danych i środków finansowych klientów. Jest ono ważne nie tylko z punktu widzenia samych kupujących, ale i sprzedawców. W świecie oszust cyfrowych zadbanie o ochronę danych płatniczych jest kluczową kwestią. Konsumenci nie są skłonni do podejmowania ryzyka i chociaż część z nich nie stosuje podstawowych zasad bezpiecznych płatności kartą, zdecydowana większość doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tego rodzaju płatności są obarczone pewnym niebezpieczeństwem. Dlatego wszystkie technologie, które zwiększają bezpieczeństwo są przez posiadaczy kart mile widziane.

Zobacz również