• Lata doświadczeń w biznesie
img

Płatności mobilne. Główne trendy.

Płatności elektroniczne wkraczają obecnie na wyższy poziom. Szybkie przelewy internetowe czy płatności kartą w sieci już chyba nikogo nie dziwią. Dla wielu są nawet dosyć przestarzałą formą płacenia za zakupy w wirtualnym świecie. Ich miejsce powoli zajmują metody płatności oparte na najnowszych technologiach. Płatności mobilne przeżywają swoje pięć minut, bo doskonale wpisują się w potrzeby e-klientów. Zapytajmy swoich znajomych, czy posiadają telefon komórkowy. Jeśli znajdziemy, choć jednego, który odpowie twierdząco możemy uznać to za ewenement na ogromną skalę. Komórki nie tylko służą nam do komunikacji i rozrywki. Upraszczają również wiele sfer naszego życia, w tym płatności w sieci. Tak, jak korzystanie z telefonu komórkowego w szybkim tempie stało się naszą powszechną czynnością, tak płatności mobilne wkraczają do naszego życia z przytupem. Powstaje coraz więcej aplikacji i systemów umożliwiających dokonywanie transakcji za pomocą smartfona. 

Czym są płatności mobilne? 
Płatności mobilne to rodzaj transakcji bezgotówkowych przeprowadzanych za pomocą urządzeń mobilnych takich, jak laptopy, tablety czy smartfony. Podstawą ich sprawnego dokonywania są technologie mobilne np. SMS, NFC, USSD lub WAP. Istnieje jeden warunek przeprowadzania takich transakcji – łączność z siecią telekomunikacyjną. Dzięki płatnościom mobilnym możemy bezpośrednio kupować towary lub usługi i przelewać środki finansowe na konto sprzedawcy. Potrzebujemy jedynie telefonu i dostępu do sieci. 

NFC - near-field Communications
Należy do najwygodniejszych form płatności mobilnych. Umożliwia realizację transakcji zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu. Klient chcący posługiwać się tą technologią otrzymuje od banku kartę wirtualną do swojego osobistego konta. Należy ją zapisać na karcie SIM swojego telefonu. Użytkownik dokonując płatności, uruchamia specjalną aplikację zainstalowaną w telefonie i zbliża urządzenie do czytnika. To wszystko!

Płatności mobilne HCE
Tego rodzaju płatności zbliżeniowe wykorzystują chmurę i technologię HCE. Pomysłodawcą tej metody jest Visa. Rozwiązanie jest bardzo podobne do technologii NFC. Różnica polega na tym, że użytkownik nie musi posiadać specjalnej karty. Dane niezbędne do realizacji transakcji przechowywane są, bowiem w tzw. chmurze obliczeniowej, a więc na zewnętrznym serwerze. Co ciekawe, z usługi może skorzystać każdy, bez względu na operatora sieci komórkowej. 

BLIK
BLIK to nasz rodzimy wynalazek i prawdziwy powód do dumy. Spółka Polski Standard Płatności we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową stworzyła projekt oparty na aplikacji mobilnej IKO. Do weryfikacji transakcji służą jednorazowe kody generowane na naszych telefonach komórkowych. BLIK nie wymaga od nas instalowania specjalnej aplikacji. Jest po prostu dostępny we wszystkich bankach, które utworzyły wspomnianą spółkę. Jeśli jesteśmy klientami jednego z nich możemy bez przeszkód rozpocząć korzystanie z BLIKA. Usługa daje możliwość płacenia za zakupy smartfonem zarówno w sklepach stacjonarnych oraz różnego rodzaju punktach usługowych, jak i w sklepach online. Z pomocą BLIKA wypłacimy również pieniądze z bankomatu oraz zrealizujemy przelew na dowolny numer telefonu.

Zobacz również