• Lata doświadczeń w biznesie
img

Płatności cykliczne – interesujący element oferty Dotpay

Dotpay to duży operator płatności online, który oferuje różne kanały płatności przez internet. Obok szybkich przelewów w ofercie Dotpay znajdziemy także różne formy płatności przy użyciu karty kredytowej, szybkie płatności BLIK z aplikacją czy płatności ratalne i odroczone. Dotpay proponuje swoim klientom także płatności cykliczne. Dla jakiego typu biznesów są one przeznaczone i na czym polegają?

Mechanizm płatności cyklicznych nie jest skomplikowany. Opiera się on na powiązaniu karty kredytowej klienta z danym zamówieniem. Klient wyraża przy tym zgodę, by karta była regularnie obciążana ustaloną kwotą. Zwykle jest to obciążenie comiesięczne, choć system umożliwia ustawienie także innych harmonogramów płatności. Pobieranie opłaty trwa do zakończenia umowy lub jej rozwiązania.

Kiedy warto w swojej firmie wprowadzić płatności cykliczne online? Są one idealnym sposobem rozliczeń w przypadku firm, które opierają swoją działalność na subskrypcji i abonamencie. Na przykład sprzedają prenumeratę cyfrową lub dostęp do ekskluzywnych materiałów na portalu internetowym. W takim modelu działają też serwisy filmowe VOD, gdzie mamy miesięczną opłatę za dostęp do oferowanych treści. Na rynku pojawiły się też cyfrowe biblioteki z ebookami – tam także ponosimy comiesięczną opłatę za dostęp do książek. Subskrypcja może też obejmować wysyłkę materiałów cyfrowych, a nawet różnego typu towarów. W formie abonamentu możemy na przykład zamówić dostarczanie kolejnych tomów jakiejś serii książkowej. Coraz większą popularnością cieszą się też paczki niespodzianki, dzięki którym co miesiąc otrzymujemy zestaw nowości, testerów i ekskluzywnych produktów np. kosmetycznych czy przeznaczonych dla zwierząt. W każdej tego typu firmie znakomicie sprawdzą się płatności cykliczne online jako główna forma rozliczeń mająca liczne atuty zarówno dla klienta jak i dla sprzedawcy.

Z płatnościami cyklicznymi klient otrzymuje to, czego najczęściej oczekuje od internetowych zakupów – komfort i oszczędność czasu. Wystarczy jedna umowa i już nie trzeba pamiętać o dokonywaniu płatności, bo wszystko dzieje się automatycznie. Co ważne, oznacza to brak ryzyka przerwania dostępu do usługi z powodu niedokonanej płatności. 
Z punktu widzenia sprzedawcy największą zaletą płatności cyklicznych jest pewność, że opłata za zamówioną usługę lub towar wpłynie w terminie. To kluczowe dla płynności finansowej firmy, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne na wprowadzenie systemu przypomnień o dokonaniu płatności czy prowadzenie windykacji zaległych opłat. Sprzedawca zyskuje więc duży komfort. Nie bez znaczenia jest też fakt, że klienci korzystający z płatności cyklicznych korzystają z danej usługi dłużej, czyli są bardziej lojalni zyski. 

 

Zobacz również